Eurowiniety - wszystko co musisz wiedzieć w 2023
||

Eurowiniety – wszystko co musisz wiedzieć w 2023

Eurowiniety – wszystko co musisz wiedzieć w 2023

Podróżując po Europie, należy liczyć się z poniesieniem różnego rodzaju opłat, ściśle związanych z korzystaniem z danej drogi ekspresowej czy autostrady. Należne stawki pobierane są na przykład przy użyciu systemów elektronicznych lub winiet. Czym jest eurowinieta i jak z niej korzystać? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Czym jest eurowinieta i gdzie ją wykupić?

Eurowinieta to obowiązujący od roku 1999 elektroniczny system poboru opłat za możliwość korzystania z określonych dróg na terenie wybranych państw europejskich. Ten rodzaj daniny obowiązuje wszystkich kierujących pojazdami o ciężarze przekraczającym 12 ton. Jej zakup nie wymaga posiadania dodatkowych dokumentów potwierdzających dokonanie opłaty. Dane pojazdu zostają automatycznie zapisane w specjalnej bazie danych.

Zakupu eurowiniety można dokonać w wielu miejscach, jak: stacje benzynowe czy punkty odpraw na granicy państw. Nabyć ją można również bezpośrednio u operatora systemu eurowiniet, w firmie AGES.

Eurowinieta: jak wygląda proces zamawiania?

Eurowinieta ma charakter obowiązkowy i każdy kierowca pojazdu, przekraczającego 12 tom musi ją nabyć przed wyruszeniem w trasę. Najbardziej wygodnym sposobem zamówienia jest zakup przez Internet. Sam proces składa się z kilku kroków:

  • Wpisanie kraju rejestracji pojazdu – dla ułatwienia, obok danego symbolu podana jest pełna nazwa kraju.
  • Wpisanie numeru rejestracyjnego – podczas tej operacji należy pamiętać o dokładnym wpisaniu wszystkich określonych w dokumencie pojazdu znaków rozdzielających.
  • Wybranie klasy osi łącznie z liczbą osi zestawu drogowego – do wyboru mamy opcje „1 – 3 osi” lub „4, lub więcej osi”. W razie wątpliwości należy wybrać opcję drugą.
  • Wpisanie klasy emisji – określona jest ona w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli nie ma jej na liście, należy wybrać opcję, „Euro 0”
  • Wybranie okresu ważności – w punkcie tym należy określić, na jak długo zamierzamy korzystać z płatnych dróg w danym kraju. Minimalny okres wynosi 1 dzień, natomiast maksymalny jeden rok.

Po przejściu wyżej wymienionych kroków należy bardzo dokładnie zweryfikować wprowadzone dane (jeśli popełnimy błąd przy ich wprowadzaniu, możemy zapłacić spory mandat, nawet w sytuacji posiadania w pełni opłaconej winiety) i przejść do płatności. Opłat można dokonać zarówno kartą kredytową jak i paliwową/flotową.

Gdzie obowiązują winiety dla kierowców pojazdów ciężarowych?

Eurowinieta (nie mylić z winietą, obowiązującą w większości krajów europejskich), obowiązuje na terenie 4 państw Unii: Szwecji, Danii, Holandii, Luksemburga. Wystarczy, że wykupimy eurowinietę do jednego kraju, a będzie obowiązywała ona w pozostałych trzech.

Czy można odzyskać część opłat za niewykorzystaną winietę?

Właściciel niewykorzystanej eurowiniety, której okres ważności wynosi minimalnie jeden pełny miesiąc, może domagać się odzyskania części poniesionych opłat. W tym celu należy pobrać odpowiedni wniosek, wypełnić go zgodnie z instrukcją, a następnie złożyć w placówce AGES lub wysłać mailem bądź pocztą. Aby odzyskać całość poniesionych opłat, dokument musi być wysłany przed rozpoczęciem terminu ważności danej winiety.

Podobne wpisy