|

Co to jest zlecenie spedycyjne?

W sektorze logistycznym występuje wiele terminów, które mogą być trudne do zrozumienia dla osób spoza branży, jednak czasem warto się z nimi zapoznać. Jednym z takich pojęć jest zlecenie spedycyjne. Warto zastanowić się, czym dokładnie jest zlecenie spedycyjne oraz jak należy je prawidłowo wypełnić i przygotować.

Czym jest zlecenie spedycyjne i co zawiera?

Zlecenie spedycyjne to umowa zawierana między spedytorem, czyli firmą spedycyjną, a klientem. Aby zrozumieć, czym jest zlecenie spedycyjne, warto wyjaśnić, czym jest spedycja. Spedycja to dział transportu zajmujący się organizacją przewozu towarów. Zlecenie spedycyjne stanowi uproszczoną wersję umowy spedycyjnej i może mieć formę pisemną, elektroniczną, telefoniczną, a nawet ustną.

Zlecenie spedycyjne zawiera:

– dane stron umowy, także identyfikatory NIP lub PESEL,

 – specyfikację ładunku, rodzaj przewożonych towarów, wagę oraz wartość,

 – datę i miejsce załadunku i rozładunku towaru,

 – wymagane zabezpieczenia ładunku,

 – dane na temat floty i obsługi transportu, czyli informacje dotyczące środków transportu i kierowców,

 – informacje finansowe, czyli wynagrodzenie dla spedytora, stawki oraz kary umowne,

 – pozostałe warunki dotyczące umowy.

Zlecenie spedycyjne lub umowa spedycji to jedyne dokumenty, które w razie wystąpienia szkody udowadniają, że spedytor wykonał odpowiednio usługę. Podczas weryfikacji pracy spedytora ubezpieczyciel sprawdza przede wszystkim to, czy wykonał on ją z należytą starannością. Dobrze przygotowane zlecenie spedycyjne minimalizuje ryzyko powstania nieprawidłowości podczas transportu i określa odpowiedzialność spedytora. W umowie spedycyjnej natomiast Kodeks Cywilny wyznacza zakres odpowiedzialności. Zlecenie transportowe w odróżnieniu od zlecenia spedycyjnego określa warunki współpracy pomiędzy przewoźnikiem a zleceniodawcą, ale nie odnosi się do organizacji przewozu.

Zakres spedycji – co wchodzi w skład zlecenia?

Zakres usług spedycyjnych obejmuje nie tylko wybór przewoźnika i środka transportu, ale również przygotowywanie dokumentów związanych z przesyłką, a także takie czynności jak ubezpieczenie, odprawa celna, konwój, czy dotrzymanie terminów realizacji zleceń. Zlecenie spedycyjne to jednorazowa umowa zawarta pomiędzy spedytorem i zleceniodawcą, zawierająca dane obu stron, informacje o ładunku, wynagrodzeniu, zakresie usług oraz okresie obowiązywania zlecenia. Określa również zakres odpowiedzialności, jaki spedytor powinien ponosić. Zlecenie spedycyjne może wystawiać każdy, kto potrzebuje tego rodzaju usług, zarówno firmy, jak i osoby prywatne.

Podobne wpisy