Szkolenie okresowe kierowców poradnik 2023
||

Szkolenie okresowe kierowców poradnik 2023

Szkolenie okresowe kierowców poradnik 2023

Szkolenia okresowego dla kierowców zawodowych nie warto zostawiać na ostatni moment. Jeśli jednak tak się zdarzyło, że czasu jest niewiele, warto pamiętać, że szkolenie w formie online lub stacjonarnej można wykonać w zaledwie kilka dni. Ile? Czy kończy się egzaminem? Jaki jest koszt? Czy pracodawca ma obowiązek dać wolne na czas szkolenia? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Co to jest szkolenie okresowe kierowców?

Szkolenie okresowe kierowców jest rodzajem obowiązkowego szkolenia, które kończy się wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej. Szkolenie to jest obowiązkowe dla wszystkich osób, które zajmują się przewozem rzeczy lub osób. 

Szkolenia kierowców pozwalają kierowcy przedłużyć ważność kategorii prawda jazdy C lub D w zakresie zarobkowego transportu. To obowiązkowy element pracy na stanowisku kierowcy, o którym nie można zapominać.

Ile kosztuje szkolenie okresowe kierowców?

Ceny szkolenia okresowego wahają się, jednak zazwyczaj wynoszą od 500 do 1000 złotych za sam kurs. Drugi koszt, który trzeba ponieść to 330 złotych za komplet badań lekarskich oraz psychologicznych.

Co ile należy odnawiać uprawnienia kierowcy zawodowego?

Po zakończeniu szkolenia okresowego kierowców otrzymasz zgodę na przewóz drogowy ludzi oraz rzeczy. Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej ma ważność 5 lat od momentu wydania.

Co jest bardzo ważne, po tym czasie trzeba ponownie ukończyć i odbyć:

  • szkolenie okresowe;
  • badania lekarskie;
  • badania psychologiczne.

Posiadanie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego to bardzo ważna kwestia. Od 6 kwietnia 2022 roku obowiązują nowe przepisy wynikające z nowelizacji w transporcie. Dzięki nim prawodawstwo zostało ujednolicone. 

Od 2022 roku każda osoba, która chce wziąć udział w szkoleniu okresowym kierowców, ma obowiązek wcześniejszego uzyskania profilu kierowcy zawodowego, w skrócie PKZ. Aby go utworzyć, trzeba zgłosić się do lokalnego Wydziału Komunikacji z aktualnymi badaniami. Jak można się domyślić (na podstawie krótkiej, lecz obowiązkowej listy powyżej), do uzyskania zgody na przewóz osób konieczne są właściwe badania psychologiczne i lekarskie, ale także kolorowe zdjęcie, dokument tożsamości, np. dowód oraz prawo jazdy.

Ile godzin trwa szkolenie okresowe dla kierowców?

Szkolenia okresowe trwają 35 godzin, co daje około 5 dni nauki przez 7 godzin dziennie. Jakich zagadnień można spodziewać się podczas zajęć? Przypomnienia z przepisów ruchu drogowego, mocowania ładunku, pierwszej pomocy (która jest szczególnie ważna dla osób pracujących w komunikacji miejskiej, np. jako kierowca autobusu), a także zasad utrzymania zasad bezpieczeństwa.

5 modułów dzieli się na część podstawową oraz zajęcia praktyczne. Dokładny zakres zależy od obowiązków danego kierowcy.

Pamiętaj! Uprawnienia to Twój obowiązek. Dlatego jako pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe przysługuje Ci urlop szkoleniowy. Dzięki temu możesz rozpocząć szkolenie w terminie ustalonym przez ośrodek szkolenia dla kierowców.

Czy po szkoleniu okresowym jest przeprowadzany egzamin?

Osoby, które obawiają się, że poniosą koszty, a na koniec nie będą w stanie wystarczająco dobrze zapamiętać programu szkolenia, mogą odetchnąć z ulgą. Okresowe szkolenie kierowców nie kończy się egzaminem. W przypadku szkoleń online wystarczy zaliczyć moduły szkolenia. Kursant, który wybrał zajęcia stacjonarne, musi jedynie uczestniczyć we wszystkich spotkaniach.

Czy szkolenie okresowe kierowców można odbyć online?

Odpowiadając na pytanie, czy szkolenie okresowe można odbyć online, nie można zapomnieć o tym, jak wiele firm dostosowało się do aktualnej sytuacji na świecie i umożliwiło klientom korzystanie z usług bez konieczności wychodzenia z domu. Tak jest również w przypadku szkoleń okresowych.

Szkolenie okresowe kierowców poradnik 2023 – podsumowanie

Teoretyczny i praktyczny materiał kursu sprawia, że kurs na przewóz rzeczy można odnowić i dowiedzieć się wielu nowych, ciekawych rzeczy. Warto potraktować okresowe szkolenie jako formę przypomnienia niektórych kwestii, która nie ma w żaden sposób utrudnić życia – a jedynie uczynić codzienną jazdę bezpieczniejszą dla wszystkich osób uczestniczących w ruchu drogowym.

Podobne wpisy