karta-kwalifikacji-kierowcy
|

Karta kwalifikacji kierowcy – co to jest, dlaczego jest ważna, jak ją wyrobić?

Karta Kwalifikacji Kierowcy (KKK), to nowy dokument, który został stworzony, żeby dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Obowiązek wyrobienia karty spoczywa na obcokrajowcach i osobach, które dopiero zaczynają pracę, jako zawodowi kierowcy. W praktyce każda osoba, która chce się zajmować przewozem rzeczy lub osób i nie ma prawa jazdy z wpisem kodu 95, powinna ubiegać się o wydanie KKK. 

Obowiązek posiadania tego dokumentu wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 kwietnia 2022 r., które powstało na podstawie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami i weszło w życie dnia 6 kwietnia 2022 r. Jednocześnie wspomniane przepisy nie dotyczą kierowców zawodowych, którzy mają już prawo jazdy z wbitym kodem 95.

Co to jest Karta Kwalifikacji Kierowcy i do czego będzie służyć?

Karta Kwalifikacji Kierowcy to dokument, który potwierdza, że kierowca może prowadzić pojazdy ciężarowe i autobusy, ponieważ spełnił przewidziane przez ustawodawcę wymagania. KKK będzie potrzebna osobom, które pracują w transporcie drogowym i mają prawa jazdy kategorii C, kat. C+E lub kat. D. Jest to warunek konieczny, aby uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej i móc legalnie rozpocząć pracę.

Kto wydaje Kartę Kwalifikacji Kierowcy?

Organem, do którego należy się zgłosić, aby otrzymać Kartę Kwalifikacji Kierowcy, jest Starostwo Powiatowe właściwe dla miejsca zamieszkania danej osoby. W tym celu trzeba przygotować wymagane dokumenty i dostarczyć je osobiście lub wysłać pocztą.

Gdzie wyrobić Kartę Kwalifikacji Kierowcy?

Wniosek o wydanie Karty Kwalifikacji Kierowcy trzeba złożyć w wydziale komunikacji wraz z niezbędnymi dokumentami. Niektóre placówki umożliwiają wysłanie wniosku przez internet lub pocztą. Przed wizytą w urzędzie warto się umówić na konkretny termin. Podczas spotkania można dowiedzieć się, jakie zaświadczenia są niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy oraz można też sprawdzić, czy wniosek został poprawnie wypełniony. 

Jak złożyć wniosek o Kartę Kwalifikacji Kierowcy?

Złożenie wniosku o KKK nie jest skomplikowane. Aby to zrobić, trzeba skompletować następujące dokumenty:

  • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy,
  • orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy,
  • prawo jazdy,
  • kolorowe zdjęcie,
  • dowód wniesienia opłaty za wydanie KKK,
  • paszport,
  • świadectwo kwalifikacji zawodowej i KKK, jeśli już wcześniej było wydane.

Wszystkie dokumenty trzeba dostarczyć wraz z kserokopiami. Kopia orzeczenia lekarskiego i kopia orzeczenia psychologicznego są dołączane do dokumentacji medycznej, a oryginały powinny zostać zwrócone. Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów zawiera biuletyn informacji publicznej urzędu miejskiego.

Ile kosztuje Karta Kwalifikacji Kierowcy?

Opłata za wydanie Karty Kwalifikacji Kierowcy jest stała i wynosi 150 złotych + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Na podobny koszt musi być przygotowana osoba, która z różnych powodów planuje wymianę KKK. Opłata jest niezbędna, aby uzyskać dokument i można ją zrealizować w kasie wybranego Urzędu Miejskiego. 

Czym jest profil kierowcy zawodowego?

Profil Kierowcy Zawodowego to kolejny dokument, który jest potrzebny do wykonywania zawodu kierowcy. Jest on wydawany przez wydział komunikacji i zawiera indywidualny numer, na podstawie którego kierowca może przystąpić do:

  • kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej,
  • kwalifikacji wstępnej uzupełniającej lub kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej,
  • szkolenia okresowego,
  • egzaminu państwowego.

Założenie Profilu Kierowcy Zawodowego umożliwia rozpoczęcie pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ubieganie się o wydanie profilu warto rozpocząć od przejścia badań lekarskich i wypełnienia wniosku. Profil Kierowcy Zawodowego jest potrzebny do uzyskania kwalifikacji wstępnej, a obowiązek jego posiadania dotyczy każdego kierowcy. Po przejściu kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego kierowca otrzyma świadectwo kwalifikacji zawodowej potwierdzające uzyskanie uprawnień. PKZ wydane w Rzeczypospolitej Polskiej dla kierowcy stanowi przepustkę do wykonywania zawodu. Natomiast KKK jest procedurą przewidzianą dla osób, które nie mają odpowiedniego wpisu w prawie jazdy. Dzięki niej można szybko i sprawnie rozpocząć karierę kierowcy zawodowego w Polsce.

Podobne wpisy